Odběr novinek

Rozesílání novinek na Váš e-mail:

Metoda McKenzie

11.8.2017

Fyzioterapeutka Kateřina Veselá DiS. Cert. MDT    pdf 418 k-  certifikát

je kvalifikovaně vyškolená terapeutka v MECHANICKÉ DIAGNOSTICE A TERAPII (MDT) 

  

Na pracovišti rehabilitace nově poskytujeme péči podle McKenzie metody, která je založena na MDT. Je to mezinárodně uznávaná metoda vyšetření a léčby bolesti páteře, periferních kloubů nebo svalů (více na www.mckenzie.cz)

 

Je McKenzie metoda® pro mě vhodná?

Jako pomůcka při zjišťování, zda můžete úspěšně léčit svá záda bez pomoci, Vám poslouží zodpovězení následujích otázek:

 1. Existuje během dne období, kdy nemáte bolesti? Dokonce i deset minut?
 2. Je bolest omezena na oblasti nad kolenem nebo nad loktem?
 3. Došlo u Vás k několika epizodám bolesti v dolní části zad nebo krční páteře během několika uplynulých měsíců nebo let?
 4. Cítíte se obvykle hůře během nebo ihned po dlouhodobějším předklonu nebo vyhrbení, jako např. při stlaní, vysávání, žehlení, zahradničení nebo betonování?
 5. Cítíte se obvykle hůře, když delší dobu sedíte nebo se zvedáte z polohy v sedě? Např.po sledování televize nebo práci na počítači?
 6. Je vaše bolest obvykle spojena s nějakou konkrétní aktivitou? Jinými slovy, pokud tuto konkrétní aktivitu nevykonáváte, jste pak bez bolesti?
 7. Cítíte se obvykle hůře při nečinnosti a lépe v pohybu?
 8. Je vám obvykle lépe při lehu na břiše? (Pokud to budete zkoušet, je možné, že v prvních několika minutách se budete cítit hůře, a poté bolest pomine. V takovém případě je odpověď na otázku ano.)
 9. Je Vám obvykle lépe při chůzi (platí pro dolní část zad)?

Pokud jste odpověděli "ano" na více než 4 otázky, je vaše šance na úspěch pomocí McKenzie metody® velmi dobrá. Pokud jste odpověděli "ano" na 3 nebo méně otázek, bude zřejmě potřeba určitá forma odborného vyšetření a léčby a měli byste proto vyhledat vyškoleného McKenzie terapeuta nebo odborného lékaře. 


Pokud se Vás týkají některé následující body, pak věnujte pozornost doporučení níže:

 • ischias (bolest vystřelující ze zad směrem do končetiny)
 • bolest kloubů (v kyčlích, hyždích, ramenech nebo nad lokty)
 • problémy s ohýbáním, z důvodu ztuhlosti nebo bolesti v dolní žásti zad
 • bolest, která se jeví jako vycházející z dolní části zad nebo krku, šířící se do hyždí nebo ramen
 • intermitentní pocit mravenčení (bodavý pocit podobný  bodnutí "jehličkou"  nebo "špendlíkem") nebo špatná citlivost v chodidlech nebo dlaních
 • bolest v koleni nebo lokti, kterou se nepodařilo odstranit léčbou cílenou na tyto oblasti

Jestliže se u Vás objevují některé jevy popsané výše, velmi pravděpodobně budete potřebovat vyšetření zkušeným McKenzie terapeutem. McKenzie terapeuti jsou trénování pro vyšetření a diagnostiku všech oblastí muskuloskeletálního systému celého těla. McKenzie terapeut vás vyšetří, váš problém vám vysvětlí a poradí vám, co máte dělat a jak si sami můžete pomoci v případě vaší ztuhlosti a bolesti, abyste byli zase schopni vykonávat všechny běžné denní činnosti.